Інформаційно-просвітницький захід на тему «Як позбутися паніки? Адаптація першокурсників до навчання у ВНЗ»

19.11.2022 року відбувся інформаційно-просвітницький захід  на тему «Як позбутися паніки? Адаптація першокурсників до навчання у ВНЗ».  Провідні психологи Психологічної служби ХНУ висвітлили  актуальні проблеми сьогодення, як позбутися паніки, стресу?, адаптація першокурсників до навчання у внз.

О.Г. Мороз розрізняв такі форми адаптації студентів – першокурсників:

  1) адаптація формальна, яка стосується інформаційної обізнаності з новими реаліями студентського життя, пристосування до умов навчального закладу, до структури вищої школи взагалі, до тих вимог, які ставляться перед студентами, усвідомлення ними своїх прав і обов’язків.

  2) адаптація соціально-психологічна пристосування до нового соціального оточення (викладачі, однокурсники, сусіди в гуртожитку, соціальна структура великого міста тощо); перебудова наявних соціальних навичок і звичок; різкий перехід до самостійного життя.

  3 ) дидактична адаптація пов’язана з готовністю студента опанувати різноманітними новими (порівняно зі шкільними) організаційними формами навчання у вищій школі, методами і змістом навчально-професійної діяльності, пристосуватися до значного збільшення обширу навчального матеріалу, до складної мови наукових текстів і вивчення спеціальних предметів.

  4) особистісно-психологічна адаптація пов’язана з прийняттям студентом нової соціальної позиції «студент» (хто навчається самостійно, наполегливо опановує професію) та опануванням нової соціальної ролі «майбутнього фахівця».    Причиною труднощів адаптації для студента можуть бути нові умови життя, первинна соціалізація у вузі. Разом з присвоєнням статусу студента молоді люди зіштовхуються з такими проблемами, як нова система навчання, дистанційне навчання, взаємостосунки з одногрупниками та викладачами, соціально-побутові умови, самостійне життя в нових, можливо незнайомих до цього їм умовах, недостатні знання структур і принципів роботи навчального закладу та можливість для самореалізації у творчості, науці, громадському житті, спорті. Крім цього, виникають протиріччя та труднощі в становленні самооцінки, самосвідомості та формування образу ,,Я’’.  

Наступним актуальним питанням було Як позбутися паніки ?

   Вже другий місяць триває війна в Україні, люди живуть у стані паніки, стресу та шоку. Ці непрості часи болісно впливають на кожного, ми переживаємо справжню гаму почуттів. І цілком нормально час від часу запитувати себе: чи взагалі нормальні такі емоції?

   До війни неможливо підготуватись. Навіть досвідченим військовим буває складно опанувати себе. Наша психіка була просто не готова до такого перебігу подій, саме тому зараз ми вкрай вразливі до різного ступеня почуттів.

    Якщо розвивається паніка, то найбільш частими причинами є:

– стресові ситуації, під час яких всі переживання були перенесені в  підсвідомість;

– психологічна травма;

– нервове або фізична перевтома, емоційне або психічне перенапруження;

постійне очікування стресової ситуації;

– порушення гормонального фону;

– психічні розлади, наприклад депресивний стан або наявність фобій;

– порушення роботи вегетативних центрів.

    Пам’ятайте, що ваші емоції нормальні. Ви маєте право на злість, ненависть, смуток. Головне не зануритися у цей стан надовго. Шукайте різні якоря, які за необхідності витягнуть вас. Запитуйте себе: «Чому зараз я відчуваю саме таку емоцію?».

  1.Аналізуйте все, що відбувається у вашій голові та тілі. 

  2. Плануйте. Хоча б свій день і рутинні справи. Звісно, наскільки вам дозволяють умови, де ви перебуваєте.

  3. Спілкуйтесь із друзями та рідними. Можливо вони потребують підтримки, а може саме вам зараз важливо, щоб вас вислухали і зрозуміли.

  4. Когнітивні завдання. Щодня вивчайте щось нове: іноземні слова, читайте корисні статті, готуйте нові страви (за можливості). Ви маєте не просто автоматично отримувати знання, а сприймати їх усвідомлено, з позиції «я жива/ий». До того ж так ми навантажуємо нашу пам’ять, що корисно для активації префронтальної кори та для профілактики ПТСР.

  5. Пам’ятайте про свої цінності та якоря. Це люди, речі (духовні або матеріальні), які можуть повернути вас до стану спокою.

  6. Фізичні вправи (дихальні практики з акцентом на подовжений видих; або якщо трясуться руки, варто потрясти ними від самого плеча).

Особливо  активними були студенти групи ФБС-21-1  та студенти психологи , зокрема Хоптяна О.В. ПП-19-1 та ін., які долучилися до обговорення питань .

     Просвітницько-інформаційний захід пройшов у надзвичайно теплій атмосфері, студенти взяли багато корисного.

                  ПАНІКА – НАЙКРАЩА ПОДРУГА ВІЙНИ.

                  СТРАХ – ЇЇ НАЙКРАЩИЙ ДРУГ…
                    НЕ ПІДДАВАЙТЕСЬ!

                                     Інформація Психологічної служби ХНУ.