12.10.2021 р провідні психологи Психологічної служби ХНУ провели серію просвітницько-профілактичних заходів на тему: «Аутоагресія як деструктивний спосіб виходу зі стресових ситуацій».
Здобувачі освіти різних факультетів ХНУ мали можливість отримати корисну інформацію щодо специфіки прояву феномену аутоагресія, його причин, наслідків для психічного та фізичного здоров’я та продіагностувати схильність до аутоагресії.
Учасники заходу активно приймали участь в опрацюванні тренінгових вправ, які були спрямовані на саморегуляцію психологічного стану та попередження розвитку кризового стану особистості, зокрема: медитація-релаксація у музичному супроводі, дихальні вправи, вправи на м’язове розвантаження і т.п.
Також психологи Психологічної служби ХНУ надали рекомендації щодо конструктивних способів подолання аутоагресії.
Способи подолання аутоагресії:
- Працюйте над своєю самооцінкою. Вчіться тверезо оцінювати себе, приймати своє недосконалість та бачити в собі не тільки недоліки.
- Зганяйте злість. Напишіть лист, в якому відобразиться весь ваш негатив, а потім спаліть його або побийте грушу. Дайте волю емоціям.
Важливо навчитися сприймати свій гнів – усвідомлювати його, «витягувати» і перенаправляти в конструктивне русло. Знайдіть те, що працює саме для вас – танці, пісні, крики, масаж, дихальні вправи, медитація, релаксація. До конструктивних стратегій розв’язання кризових ситуацій також відноситься збільшення фізичної активності людини: спорт допомагає знизити фізичну напругу і дає емоційну розрядку.
Але, якщо справа дійшла до самопоранення, в таких ситуаціях обов’язково потрібно звернутися до психолога, в деяких випадках і до психіатра (часто аутоагрессія супроводжує психічні захворювання, такі як обсесивно-компульсивний розлад, шизофренія).
До того ж, якщо є якась серйозна причина для самодеструктивної поведінки, наприклад «закопана» в глибині підсвідомості психічна травма, людина навряд чи зможе самостійно її «витягти» і безпечно з нею попрацювати.
- Позбавтеся від перфекціонізму і завищених вимог. Так, цілі повинні бути складними, а планка високою. Але якщо ви ставите собі спочатку важкодосяжним завдання, ви повинні вміти потім прийняти невдачу і йти далі. Ви не зможете все зробити ідеально.
- Пам’ятайте, що саморуйнування ірраціональне. Не витрачайте свій час на докори і самозвинувачення. Проаналізуйте помилки, дайте собі адекватну критику – і впёред, до нових цілей.
- Використовуйте техніку «позитивне тлумачення», яка дає змогу вкладати позитивний зміст у кризову життєву ситуацію, тобто шукати позитивні моменти у ній (або це отримання досвіду переживання кризи, або це загартованість до майбутніх кризових подій, якщо це професійна криза – то плюсами можуть бути: щирі колеги, заробітна плата і т.п). Можна також уявляти себе у приємних місцях. Якщо людина обирає таку техніку, то у неї досягається розрядка, так як вона намагається переключитися з негативних думок на позитивні. Переривається ефект самонавіювання, коли людину переслідують нав’язливі думки про неможливість знайти вихід з кризової ситуації.
- Використовуйте техніку «переключення». Дуже потужним терапевтичним прийомом є надання допомоги іншим людям, які опинилися у ще складнішій кризовій ситуації. Це дозволяє переключитися від власних переживань на переживання іншої людини та допомогти пережити їй горе, втрату, психотравму.
Психологічна служба ХНУ