Рекомендації для студентів “Як краще адаптуватися до переведення годинника”

Стрілки годинника перевели  вперед, і ми втратили цілу годину  сну, саме з такими запитаннями зверталися студенти ХНУ до психологів. Переведення годинника на літній час дається студентам  значно важче ,на відміну від “зимового переходу”.

  Переведення часу згубно впливає на студентів. Через зміну звичного режиму  організм вимушений швидко увійти в новий графік, і через це збільшується стрес, порушується сон, знижується імунітет, погіршується робота серцево-судинної системи, з’являється роздратованість, виникають прогалини у навчанні.

1. Лягайте спати раніше

Студентам  потрібно у середньому два-три тижні, щоб організм звик до нового режиму. І щоб цей процес відбувався швидко та без наслідків – не виснажуйте себе примусовим дотриманням “старого” графіку. Якщо ви о 21:00 відчуваєте сонливість, то без роздумів йдіть до ліжка. Не змушуйте себе сидіти до 22:00, бо ж “раніше я лягав о цій годині”.

Для того, щоб не відчути негативного впливу переведення годинника, лікарі радять лягти спати раніше. Таким чином перехід на літній час не буде настільки відчутним, а після двох тижнів графік нормалізується.

 2. Підіймайтеся з ліжка за минулим часом

Коли лягаєш раніше, то й вставати можна за звичкою організму. У такому разі вчені радять залишити колишнім час пробудження. По-перше, ваш “старий” режим не буде грубо порушений. По-друге, ви отримаєте додатковий час для власних справ. А це одна з мікро-звичок на шляху до підвищення своєї продуктивності.

 3. Дайте собі можливість поступово відійти від сну

Коли прокидаєтесь, не варто одразу підриватися з ліжка (особливо, якщо слідуєте попередній пораді).

Лікарі радять після пробудження кілька хвилин полежати, щоб адаптувати організм до нового часу пробудження. Подаруйте собі кілька хвилинок лінощів.

4. Займайтеся легкими фізичними вправами

Навіть якщо ви не прихильник спорту, після пробудження спробуйте зробити мінімальний комплекс фізичних вправ. Наприклад, добре потягніться, потім підіймайтеся з ліжка та зробіть нахили шиї та тіла у різні сторони. Це дозволить остаточно позбавитись від залишків сну та наповнить енергією.

 5. Більше гуляйте та приймайте “сонячні ванни”

Сонячне світло у розумних дозах позитивно впливає на функції головного мозку і вегетативної нервової системи, яка регулює роботу всього організму. Саме тому після довгої похмурої зими сонячні дні підіймають людині настрій та дають енергію.

А піші прогулянки не просто розвивають м’язи ніг, але і тримають в тонусі весь організм. У поєднанні із сонячним світлом піші прогулянки допомагають зняти стрес та почувати себе краще під час адаптації до нового режиму. До того ж, сонце тепер встає раніше, тож чому б не взяти за звичку виходити до університету  трошки раніше, прогулятися ботанічним садом?

6. Вживайте натуральні вітаміни та слідкуйте за харчуванням

Аби укріпити свій імунітет та психіку, варто збільшити кількість корисних речовин у вашому тілі. І кращий вибір – це вживання багатих вітамінами овочів та фруктів. Наприклад, цитрусових.

Крім того, уважніше ставтеся до харчування, яке дуже впливає на самопочуття. На період адаптації варто відмовитися від жирної і гострої їжі, кофеїну та алкоголю, варто обмежити солодке.

7. Приймайте контрастний душ

Контрастний душ активізує роботу головного мозку, що позитивно впливає на адаптацію організму до переходу на літній час.

Ранковий контрастний душ, особливо після фізичних вправ, допоможе підбадьоритися та налаштуватися на активний день.

8. Готуйтеся до наступного дня заздалегідь

У перші дні після переведення годинника (а краще – взагалі взяти цю практику за звичку), варто готуватися до наступного дня заздалегідь.

Підготуйте “на завтра” все, що можете: одяг, сумку, сніданок, взуття, документи. Це зекономить ваш час та нерви, і знизить стрес від ранку за новим режимом.

Використання цих практик дозволить вашому внутрішньому годиннику легше синхронізуватися зі змінами в навколишньому середовищі і захистить від згубних наслідків переведення годинника.

                                                                               Психологічна служба ХНУ