11.04.2023 р. Психологічною службою для був проведений тренінг, спрямований на подолання страху публічних виступів.
Фактично кожен, хто коли-небудь, виступав з промовою, доповіддю або презентацією, відчував боязкість, тривогу, хвилювання і навіть панічний страх. І в цьому немає нічого поганого оскільки, розуміючи важливість свого виступу, ви на підсвідомому рівні боїтеся щось забути, переживаєте про те, що не зможете впоратися зі своїми емоціями, і в найважливіший момент розгубитеся, не зможете відповісти на прості запитання або просто будите не цікаві аудиторії, що зібралася слухачів.
Всі ці, перераховані вище страхи, народжує ваша підсвідомість і ті внутрішні бар’єри, які були створені шкідливими звичками мислення.
За даними різноманітних досліджень, стрес перед виступами відчувають від 75 до 90 відсотків людей, серед них — навіть досвідчені спікери. Подолати цей страх можна завдяки регулярним тренуванням і дотриманню певних рекомендацій перед виступом.
Поради, які допоможуть перемогти страх публічних виступів:
Виділіть час на підготовку. Варто збільшити час на освоєння матеріалу та репетицію промови. Чим вищий рівень підготовки – тим менше хвилюється оратор. Запам’ятайте важливе правило, яке добре знайоме кожному спікерові: знайте більше, ніж розповідаєте аудиторії, і будьте готові дати відповідь на будь-яке запитання з матеріалу промови.
Не бійтеся публічно зробити помилку. Хвилювання збільшує вірогідність помилки, і виходить замкнуте коло. Пам’ятайте, що жодна людина не застрахована від помилок і погрішностей у мові, навіть професійні оратори. Найкращий спосіб не боятися помилок – це сприймати їх як мотивацію для розвитку в собі вміння виходити зі складних ситуацій. Також дуже важливо пам’ятати, що неможливо сподобатися кожному слухачеві, а помилки – це чудовий стимул для вдосконалення своїх навичок публічних виступів.
Не намагайтеся завчити свою промову і не читайте з папірця. Щойно ви опустите свій погляд вниз, слухачі опустять свої в телефони. Нехай вашою підказкою будуть слайди.
Зробіть кілька фізичних вправ. В ситуації небезпеки, як-от перед виступом, мозок починає виробляти адреналін. Знизити його рівень допоможе фізичне навантаження. Перед виступом зробіть кілька присідань чи віджимань, пострибайте на місці.
Уяляйте свій успіх. Репетируйте, заздалегідь уявляйте бажаний результат. Позбутися страху публічних виступів можна, якщо уявляти свій успіх, а не провал. Негативні думки перед виступом лише примусять вас нервуватися ще більше, а це поверне нас до попереднього пункту.
Не думайте погано про своїх слухачів. Поширена помилка багатьох молодих ораторів у переконанні, ніби аудиторія дуже хоче їх принизити. Від цього хвилювання зростає, а слова плутаються. Думайте про те, що ваші слухачі прихильно сприйматимуть все, що ви скажете, і виступати стане значно простіше.
Знайдіть в залі знайомих. Як правило, ті, кого ми знаємо, реагують на нас добре. В залі напевно такі будуть. На початку виступу можете дивитися на знайомих – ви побачите, що вони позитивно реагують на ваші слова і трохи заспокоїтеся. Потім переключайтесь на інших глядачів.
Візьміть щось в руку. Багатьом це допомагає впоратися з хвилюванням. Це може бути маркер, ручка. Якщо знаєте, що ваші руки від хвилювання хаотично рухаються під час виступу, використовуйте реквізит. Не тримайте предмет прямо перед собою двома руками, не закривайтесь від аудиторії.
Слідкуйте за голосом. Голосно привітайте аудиторію, а потім говоріть тихіше, додаючи гучності на важливих тезах. Говоріть не кваплячись, як ви розмовляли б із другом. Робіть паузи – якщо ви читаєте доповідь одним подихом, сприймати її буде складно.
Слідкуйте за диханням. Пам’ятайте про правильне дихання та загальний контроль організму. Перемогти страх перед публікою легше, якщо опанувати себе, глибоко дихати і вивести надлишок енергії за допомогою спеціальних вправ.
Створіть свій унікальний імідж. Це допоможе справити позитивне враження на аудиторію, навіть якщо ви ще нічого не сказали. Якщо у вас проблеми зі смаком, зверніться до досвідченого стиліста.
Психологічна служба ХНУ