6.10. 2021 р. для студентів та працівників ХНУ Психологічною службою була проведена серія тренінгів, які спрямовані на розширення знань та профілактику синдрому емоційного вигоряння, який може проявлятися у осіб, які займаються як професійною, так і навчальною діяльністю.
Потреба у проведенні такого тренінгу виникла саме тому, що більшість здобувачів освіти ХНУ поєднують навчання з професійною діяльністю, і у цьому поєднанні вони не можуть правильно розподілити баланс у цих сферах життєдіяльності.
Тренінг був проведений з метою сформувати практичні навички в учасників тренінгу, які допоможуть уникнути формування синдрому емоційного вигоряння, або, якщо цей синдром у людини вже проявляється, то навчитися керувати своїми емоціями, поведінкою, знаходити золоту середину між розподілом навантаження у всіх сферах діяльності.
Учасники тренінгу прослухали міні-лекцію в процесі проведення тренінгу, в якій була надана інформація щодо прояву симптомів синдрому емоційного вигоряння, причин та стадій його розвитку.
Вигоряння – це емоційне, розумове та фізичне виснаження людини, яке є наслідком надмірного навантаження та систематичних стресів в умовах різних сфер діяльності.
Емоційне вигоряння може проявлятися у будь-якої людини незалежно від віку, статусу, статі, досвіду роботи.
Але найбільше схильні до вигоряння:
- Особи зі слабкою нервовою системою.
- Песимісти, люди з низькою самооцінкою (їм важко боротися зі стресами та можливими труднощами і невдачами у навчанні, роботі).
- Особи, які працюють або навчаються в колективі з психологічно-несумісними людьми.
- Особи з низьким рівнем або взагалі відсутньою мотивацією (яким абсолютно не подобається їх навчання, професійна діяльність) або навпаки із занадто завищеною мотивацією до навчання, роботи (трудоголіки, які не вміють правильно розподіляти навчальне та робоче навантаження). В таких ситуаціях людина переживає тривогу, часто хвилюється, і якщо це відбувається систематично, то переростає в хронічний стрес.
- Особи, які стикаються з навчальними та професійними завданнями, обов’язками, які їм не під силу.
Симптоми емоційного вигоряння:
Хронічна втома, апатія до всього, навіть до того, що раніше радувало людину, дратівливість, збільшення конфліктів з оточуючими, головні болі, перепади артеріального тиску, порушення сну, тіки очей (посмикування), голови, плечей, внутрішня тривожність.
Без уваги такі симптоми залишати не можна. Важкі психічні хвороби розвиваються саме з таких симптомів. 70 % хвороб у людей – це наслідок стресів. Тому для всіх нас важливо навчитися керувати своїм психологічним станом, правильно визначати пріоритети у житті, розподіляти як розумове так і фізичне навантаження, знаходити баланс у всіх сферах діяльності, розвивати стресостійкість – як здатність легко переборювати життєві труднощі, вміти певною мірою абстрагуватися і вчасно емоційно розвантажуватися, щоб не відбувалось накопичення негативу.
Студенти та працівники ХНУ активно приймали участь в опрацюванні тренінгових вправ, застосовували техніки, які допомагають тримати психологічну рівновагу, розповідали приклади з особистого життя та професійної діяльності, ставили запитання і отримували корисні професійні відповіді.
На завершення тренінгу психологи Психологічної служби надали рекомендації учасникам тренінгу щодо подолання та профілактики синдрому емоційного вигоряння.
Психологічна служба ХНУ