Як подолати агресію під час війни

21.12.2022 року провідні психологи Психологічної служби ХНУ на замовлення студентів  гуманітарно-педагогічного  факультету та факультету здоров’я, психології, фізичної культури та спорту провели інформаційно-просвітницький захід на тему « Як позбутися агресії під час війни…»

Кожному знайоме відчуття люті та гніву, коли втрачаєш контроль над собою та поводишся так, що потім жалкуєш про свої вчинки чи сказані у запалі слова.  Саме в такі хвилини, ми поводимо себе агресивно.

По-науковому, агресія, агресивність (від лат. Aggressio – напад) це – поведінка, направлена на нанесення фізичної або психологічної шкоди, а гнів – її передвісник, першопричина.

Агресія буває фізичною, коли люди б`ють один одного, наносять будь-які тілесні ушкодження, чи навмисно, у запалі люті, псують речі. Також агресія може бути вербальною, коли людина виражає свій гнів словесно: через образи, докори, звинувачення, лайку, погрози.

Як би там не було, пропонуємо вам декілька нескладних прийомів, які допоможуть приборкати гнів та попередити агресивну поведінку.

Зроби вдих

Часом ми не можемо просто так впоратися з гнівом. Але ми можемо скористатися паузою. Для цього необхідно зробити кілька повільних глибоких вдихів. Видих повинен бути вдвічі  довшим за вдих.  Зробіть так кілька разів і ви  відчуєте, як гнів відступає.

Говори відкрито

Всі ми любимо залишати на потім неприємні розмови. І тоді негативні емоції накопичуються, щоб потім вибухнути. Не робіть цього. Говоріть тоді, коли необхідно.

Фізичні вправи

Доведено, що фізичні вправи здатні пом’якшити гнівний настрій. Все завдяки тому, що під час фізичних тренувань у крові зменшується рівень гормонів стресу та стимулюється виробіток гормонів радощів.

Поміняй «мінус на плюс»

Перетворіть свій гнів у позитивну енергію! Зрештою, ця емоція дана нам природою не просто так. Лють додає фізичної сили. Коли відчуваєте, що рівень агресії досяг критичного рівня – пропрасуйте білизну, розберіть полиці зі старими речами, займіться творчістю.

Не піддавайся на провокації.

Потрібно розвинути в собі таку якість, як врівноваженість. Які слова можуть вивести вас із себе? Продумайте спокійні і виважені відповіді на ці слова-подразники. Кожна людина, що відчуває агресію, повинна підібрати для себе спосіб, завдяки якому зможе розлучитися з негативними емоціями.

Як не можна діяти під час спалаху гніву, агресії та конфлікту

Підвищувати голос, використовувати загрозливий тон, крик.

Демонструвати владу («Буде так, як я скажу»), непохитне наполягання          на своїй правоті.

Сарказм, глузування, висміювання і передражнювання.

Використовувати фізичну силу.

Втягувати в конфлікт сторонніх людей.

Вдаватися до покарання або погроз покаранням.

Використовувати узагальнення типу: «Ви всі однакові»,

«Ти, як завжди …», «Ти ніколи не …».

Отже, тримайте себе в руках та будьте щасливі!

ПСИХОЛОГІЧНА СЛУЖБА ХНУ